1. Több mint 15 éven át épített a tandíjellenességre a Fidesz:
tiltakozott a Bokros-csomag ellen, majd 1998-ban kormányra kerülve eltörölte a Horn Gyula kormánya által bevezetett tandíjat.
Amikor a második Gyurcsány-kabinet idején ismét napirendre került a bevezetése, népszavazással akadályozta meg újbóli kivetését. A 2008-as referendum mérföldkő volt a kétharmadhoz vezető szavazatgyűjtő úton. Most viszont a Gyurcsányéknál is súlyosabb anyagi hozzájárulást követel meg a hallgatóktól.
”A tandíj a fiatalok ellen indított büntetőhadjárat része.”
"Nem veheti el gyermekeinktől a tanulás lehetőségét.”
"El fogjuk törölni a tandíjat, bárhogyan is fogják nevezni azt.”
Ilyen és ehhez hasonló üzenetekkel kampányolt a Fidesz és ifjúsági szervezete, a Fidelitas az utólagos képzési hozzájárulás és a tandíj bevezetése ellen a második Gyurcsány-kormány idején. A párt nem tett különbséget a hallgatói hozzájárulás egyéb formái és a voltaképpeni tandíj között, kommunikációja alapján a párt évekig a legszélesebb kör számára elérhető, teljesen ingyenes felsőoktatás mellett foglalt állást. …
„Gondoljanak bele abba, mit érezhet ma egy diplomás házaspár, vagy mit érezhet egy munkás, aki látja a gyerekében a tehetséget, észreveszi a felvillanó észt, mit érezhet, amikor azt kell mondania, jövőre nem tudom fizetni az egyetemi tanulmányaidat. Ha nincs pénzed, nem tanulhat a gyereked! Ezt jelenti egész Magyarország számára a tandíj” - mondta Orbán Viktor 2008 februárjában…
… A legkeményebb hangot a Fidelitas alelnöke, Csepreghy Nándor ütötte meg. 2007 szeptemberében azt mondta:
"A tandíj a fiatalok ellen indított büntetőhadjárat része.”
http://hvg.hu/itthon/20121206_fidesz_vs_tandij_orban
2. Hasonlítsuk össze a gyurcsányi és az orbáni tandíj-rendszert:
A gyurcsányi tandíj kötelezettség az alábbiak szerint nézett VOLNA ki:
1. Az indulásnál (első évben) mindenki tandíj-menteséggel indult volna, majd a második évfolyamtól kezdve a tanulmányi eredménytől függően, aki közepesnél rosszabbul szerepelt, az már csak fizetés mellett folytathatta volna a tanulmányait.
2. Az így befolyt tandíjak összege hiánytalanul az egyetemnél maradt volna, amit a rektori hivatal fejlesztésre fordíthatott!
Az orbáni tandíj kötelezettség (a tervek szerin) így fog kinézni:
1. Csak egy szűk réteg kap csupán tandíjmentességet és cserébe röghöz kötik őket, miszerint csak akkor távozhatnak külföldre, ha visszafizetik a tandíjmentesség során elengedett összeget!
Ez egyébként a tandíjra kötelezettekre is érvényes!
2. A tandíjak összege a költségvetésbe kerül, az egyetemek és főiskolák ebből csak közvetve, az állami finanszírozási rendszer szerint látnak!
3. És ma ?
A választ Noam Chomsky Tízparancsolatából tudhatod meg 88 éves korához képest a mai napig a Massachusetts Institute of Technology nyelvészeti és filozófiai tanszékének rendszeres előadója):
7.) Az embereket a lehető legnagyobb tudatlanságban és műveletlenségben kell tartani, mert így nem lesznek motiváltak magasabb ideálok és összetettebb tervek megvalósításában. Butítsd le az oktatásügyet, tedd korrupttá és hozd a működésképtelenség küszöbére. Egy ilyen iskolarendszer a közvélemény manipulálásának ideális eszköze.
A többi kilenc parancsolat is érdekes, de azok rövid kivonatát (ezzel együtt) a
http://konteo.blogrepublik.eu/2012/11/06/a-chomsky-tizparancsolat/
blogon olvashatod el.