Azt már sokan, sok helyen leírták, hogy eléggé megalázó módon - a sajtószóvívője útján - mutattatta be a Fidesz frakciójának és a "nép"-nek az ország leendő első emberét, a mindíg mosolygós dr. Schmitt Pált a Fidesz elnöke.
Hát igen, ennyit a jelenlegi köztársasági elnöki "állás" értékéről, illetve annak orbánviktori megítéléséről. Igaz a Fidesz ezt már dr. Sólyom László félig nyílt megszavazásával is kifejezte. No, de az sem volt semmi, amit a "Szili Katalin Párt Kft." dolgozott azon, hogy Sólyom László azon a szintén megalázó módon lehessen a köztársasági elnökünk.
Most inkább azon gondolkodnék el, hogy miért éppen dr. Schmitt Pál az a "szerencsés", aki a módszerváltás utáni (1990) 20 - 22. években ezt az alig tisztelt pozíciót meg fogja kapni. Mert nem lehet kétségünk...
Elég öreg vagyok ahhoz, hogy jól emlékezzek azokra az időkre, amikor még alig egytucat év telt el a Nagy Októberi Forradalom, Ellenforradalom, Népfelkelés, Sajnálatos Események, Zavargások, vagy amit akarsz után. A neked megfelelőt húzd alá. Ez azért érdekes, mert éppen véget értek az '56-os perek vagy, ha akarod, hát Megtorlások, éppen hogy befejeződtek a tömeges disszidálások, elkezdődött volna az Új Gazdasági Mechanizmus (élt 3 évet, béke poraira) és elmentünk rendet tenni Csehszlovákiába.
Nos, ebben a politikai környezetben, hidd el, az Olimpiákra és Világbajnokságokra csak olyan sportolók (a póttagokra is igaz volt ez) utazhattak akik:
a) párttagok voltak, de legalábbis
b) rendkívüli lojalitást mutattak A PÁRT-tal szemben
c) zsarolhatók voltak valamivel, amiért biztosan visszajöttek
d) úgy voltak póttagok, hogy azt megfigyelési feladatok elvállalásával erősítették meg
e) olyan politikai kiutazok voltak, akiknek fő feladatuk volt a megfigyelés.
Akkoriban az is szokás volt, hogy a nagy világversenyekre kiutaztatottak (éppen megbízhatóságuk okán) hazafelé ellenőrzés nélkül mehettek át a vámvizsgálaton.
Ebben a helyzetben a mi mosolygós, joviális elnökjelöltünk kétszer volt olimpián (kispados csapattagként, 1968, 1972) és kétszer világbajnokságon (1970, 1971).
Aztán abban az időben az is szokás volt, hogy egy-egy állami vállalat igazgatója csak párt-tag lehetett (később ez annyiban változott, hogy átlagban minden huszadik - kirakat - igazgatónak nem kellett párt-tagnak lenni, tőle "csak" az abszolut lojalitást várták el). Azért, - biztos, ami biztos - ilyenkor a vállalat második embere rendszerint "beszervezett" (3/3-as) volt, mert azért azt a lojalitást azért ellenőrizni kellett, ugye ?
Ekkortájt elnökjelöltünk a Hungarhotels Szálloda és Vendéglátóipari Vállalat (1966-1980) Hotel Astoria, Hotel Fórum, igazgató-helyettesi beosztásában volt.
Aztán azt sem hiheted, hogy azokban a "kommunista bűnökkel terhelt" időkben a sportügyekért felelős minisztériumhoz tartozó Népstadion és Intézményei, az OTSH vagy aMOB vezetői beosztásainál nem kellett a megfelelő (pl. a minisztériumi) párttitkár ajánlása. Tegyük fel, hogy külpolitikai okokból (hiszen kifelé mégiscsak mutatni kellett a demokráciát, már csak a kölcsönökért is) ezekre a helyekre párton kívülit neveztek ki, az biztos, hogy az abszolut megbízhatóságot "bizonyítanii" kellett.
Az "elnyomásnak" ezekben a éveiben mosolygós barátunk vezetői beosztásokat töltött be a Népstadion és Intézményeinél, (főigazgató 1980-83 között), majd az OTSH alelnöke - a MOB főtitkára (1983-88) és a NOB sportolói bizottság alelnöke (1984-1988) - épp akkor is, amikor a nevezetes csonka los angalesi olimpia idején (1984-ben) kellett egy megbízható embernek bejelenteni, hogy a szocialista tábor nem vesz részt egy olyan világjátékon, amin ő maga négyszer vehetett részt - éppen a szocializmus költségére. Gondolom ezt azok a sportolók nem felejtették el, akik négy évig hiába készültek.
Nem állítom, hogy ennek a döntésnek a bejelentése helyett akár le is mondhatott volna, de ha nem tette meg, ennek elég kevés komoly oka lehetett. Ezen töpreng el egy kicsit.
Vajon hogyan csinálta a mi mosolygós köztársaságielnök-jelöltünk, hogy ilyen karriert tudott befutni úgy, hogy 1990 előtt semmilyen politikai szervezetnek (se a kisdobos, se úttörő, se kisz-, se PÁRT) tagja nem volt, és - mint honlapjai ( http://schmitt.hu/cms/magamrol , http://fidesz.hu/index.php?EUJelolt=Schmitt ) "bizonyítják", csak 2003-ban kötelezte el magát az először politikai szervezettel, a Fidesz-szel ?
És itt egy másik bejegyzés Schmitt Pál érdemeiről, életútjáról, amit szintén érdemes elolvasni: koszelet.blog.hu/2010/06/14/oszlassunk_el_egy_tevhitet
Nem állítom, csak kérdezek:
Vajon elégséges ok lehet-e ez a múlttalanság, hogy köztársasági elnök legyen ? Erre a válasz: IGEN.
És ami még fontosabb kérdés:
Vajon elégséges ok lehet-e ez a múlttalanság, hogy két év múlva - akár megromló egészségi állapotára, vagy más családi okora hivatkozva - lemondjon erről a tisztségről ? Az idő majd megmondja.
Mindenesetre sokatmondó, hogy a Fidesz prominensei közül sokan - úgy hallottam, köztük az egykori titokminiszter (aki sokakról sokat tudhat) Kövér László, és mivel nem volt itthon, így valószínűleg Orbán Viktor, az ajánló sem - nem írták alá Schmitt Pál frakció-beli jelölését.
Végül, csak úgy eszembe jutott, - és nagyon kérlek, ne vonj párhuzamot a fentiekkel - amit apám szokott volt idézni (állítólag Rákosi elvtárs mondta): "aki pénzért, előnyökért Szálasit kiszolgálta, az pénzért, előnyökért minket is ki fog szolgálni". Nagyjából ezt mutatja be "A tanu" c. filmnek az a jelenete, amikor Gulyás Elemér, egykori nyilas pribék a koncepciós perben Dániel elvtárs ellen a vád tanuja lesz.