Orbán ezután az EP képviselők szemébe vágta a kétharmados igazságot:
„Meglepetten tapasztaltam, hogy annyi respektábilis ember, Schulz úrtól annyi mindenkin át, sokan komoly tárgyi tévedésekben vannak a magyar médiatörvénnyel kapcsolatban.”
„Magyarországon éppen a jogállam újjáépítése folyik”.
„Önök azzal fenyegettek, hogy diktatúra felé mozdul el Magyarország. Mi ez, ha nem a hazám megsértése. Én pedig soha nem fogom hagyni, hogy sértegessék a nemzetemet, mindig fel fogok lépni védelmében.”
Mint kiderült, miniszterelnökünk - hogy ne tűnjék antiszemitának - meghívta ebédre a zöldek vezérét, Daniel Cohn-Benditet (emlékezzünk, egy a magyar nemzetről elnevezett újság - Schiff András magyar zongoraművésszel együtt - zsidózta le a képviselőt, az orgoványi erdőben jelölve ki a megfelelő helyüket), aki miután elmondta, hogy mennyire szereti Magyarországot és annó tüntetett is 56-ban a magyarok mellett, ezt mondta meghívójának:
Emlékezzünk: azt, hogy a megfelelő kezekbe került az elnökség, az ezeréves múltunkra való hivatkozással indokolta - olyan képviselők előtt, akiknek népe alkalmasint akár háromezer évet is tud maga mögött, és akik között olyan képviselők is akadnak, akiknek a népe (írástudó lévén) az Úrral való szövetséget már akkor rögzítette, amikor a mi népünk még Kína és Tatárország határán hátrafelé nyilazott.
Német sajtószemle:
(Frankfurter Allgemeine Zeitung, konzervatív) Esztelenség azt állítani, hogy Magyarország a diktatúra felé halad. Ugyanakkor Orbánnak sem kellene a fekete lovag szerepét játszania: a médiatörvény bírálói közül nem mindenki támadja a magyar belpolitikát és a konzervatívok parlamenti többségét.
(Süddeutsche Zeitung, liberális) Úgy tűnik, hogy Orbán Viktornak nem fekszik a demokratikus diskurzus. Martin Winter szerint aki ilyen agresszíven reagál a bírálatra, és a magyar nép megsértésével vádolja az EP képviselőit csak azért, mert azok elutasítják az ő médiatörvényét, annak nincs érzéke a nyílt vitához.
Az ilyen politikus oly módon tesz egyenlőségjelet saját maga és a népe közé, ahogyan azt csak autokraták vagy Napóleon-komplexusban szenvedő politikusok szokták tenni.
(Der Tagesspiegel, liberális) Orbán megpróbálta tisztán belpolitikai ügynek beállítani a médiatörvényt az Európai Parlament képviselői előtt, a jogszabályt érő bírálatokat pedig az egész magyar nép elleni általánosító ítéletként értelmezni. A magyar miniszterelnök nyilvánvalóan még mindig nem fogta fel, hogy mi a vita tétje: az egész Európai Unió szavahihetősége.
(Financial Times Deutschland, gazdasági) Fellegi Tamással szerint a magyar EU-elnökség megítélése nem függhet a médiatörvénytől vagy a válságadótól. Ez abszolút tisztességtelen volna mind Magyarországgal, mind az EU-val szemben.
Elképzelhető, hogy az ezekről zajló viták beárnyékolják a magyar EU-elnökség tevékenységét.
kétharmados többséggel rendelkezünk, amelyet szabad és demokratikus választáson szereztünk. Pontosan ezzel van problémája számos politikai erőnek Magyarországon belül és azon kívül - mondta a nemzeti fejlesztési miniszter.